Wiele osób boryka się z poważnymi problemami związanymi z lękiem i stresem w pracy. Niestety u niektórych myśl o rozpoczęciu nowego tygodnia i konieczności wyjścia do miejsca zatrudnienia wywołuje nadmierny niepokój. W tym kontekście zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz szukanie pomocy w przypadku nadmiernego stresu odgrywają kluczową rolę.

W miejscu pracy lęk i stres są powszechnymi problemami, które mogą pojawić się u wielu pracowników. Definiujemy lęk jako nieprzyjemne uczucie związane z nadchodzącym zagrożeniem, które może być rzeczywiste lub wyobrażone. Psychologowie używają określeń takich jak “syndrom poniedziałku” lub “niedzielna nerwica”, aby opisać negatywne odczucia towarzyszące pracownikom. Lęk przed pójściem do pracy jest zwykle jednym z wielu objawów stresu. Oczywiście, czasami pojawienie się lęku jest normalne, ale jeśli towarzyszy pracownikowi przez większość czasu, może wskazywać na przeciążenie organizmu, nadmierny stres lub wypalenie zawodowe. Lęk przed pracą dotyka nie tylko osób na stanowiskach kierowniczych i managerskich, ale także tych wykonujących proste prace umysłowe lub fizyczne. Wiele czynników może wywoływać lęk, takich jak mobbing, nadmiar obowiązków, niemożność spełnienia oczekiwań lub nadgodziny. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz szukanie pomocy, gdy lęk i stres stają się nadmiernie uciążliwe.

Strach związany z pracą może wynikać również z innych czynników. Na przykład, wiele osób obawia się zadawania pytań, zwłaszcza na początku pracy, ponieważ chcą stworzyć jak najlepszy wizerunek samego siebie. Często myślimy, że musimy wiedzieć wszystko najlepiej i unikamy zadawania pytań, aby nie zostać uznani za niewystarczająco kompetentnych. Niestety, ta strategia może prowadzić do frustracji i nieporozumień w pracy.

Innym problemem jest strach przed krytyką. Krytyka może prowadzić do konfliktów i napięć w pracy, a także wywoływać wiele negatywnych emocji. Chociaż teoretycznie krytyka powinna być konstruktywna i pomagać w rozwoju, w praktyce często odbieramy ją jako negatywną ocenę naszej pracy, co utrudnia jej przyjęcie i uwzględnienie.

Ocena innych osób również może być źródłem stresu. Przekazywanie uwag i wskazówek współpracownikom lub podwładnym może być trudne, szczególnie jeśli obawiamy się ich reakcji. Często wolimy wykonać zadanie samodzielnie, zamiast przekazywać je innym i ponosić odpowiedzialność za ich wyniki.

Innym czynnikiem stresującym jest lęk przed odpowiedzialnością. Nawet najlepsi pracownicy mogą popełnić błąd lub nie wykonać pracy w terminie, co może wpłynąć negatywnie na ich samoocenę i wiarę we własne umiejętności. Jeśli te negatywne myśli zdominują nasze myśli, możemy mieć trudności z podejmowaniem decyzji i wykonywaniem swoich obowiązków. W szczególności, im większa presja czasowa i ilość pracy, tym większe obawy, które mogą przerodzić się w zaburzenia lękowe.

Jak poradzić sobie z lękiem i stresem w pracy?

Aby radzić sobie z lękiem i stresem w pracy, ważne jest utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Pracownik powinien znaleźć czas na hobby, sport, spędzanie czasu z przyjaciółmi i wypoczynek. Należy również zadbać o higienę snu, zdrowe odżywianie i ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami urządzeń elektronicznych.

Jeśli lęk związany z pracą stał się przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Można skontaktować się z psychologiem lub psychoterapeutą, którzy pomogą w radzeniu sobie z nadmiernym stresem i lękiem, a także w przypadku wypalenia zawodowego.

Możliwe jest przezwyciężenie lęku przed pracą, nawet gdy pozostajemy w tym samym środowisku. Jednakże, wymaga to systematycznych ćwiczeń, wytrwałości oraz konsekwentnej pracy nad sobą. Mimo że jest to trudniejsze niż zmiana miejsca pracy, to wciąż osiągalne.

KCz.