Niestabilność emocjonalna

Najczęściej jest wywołana nadmierną reaktywnością nastroju. Charakteryzuje ją: nieodpowiednio silny gniew lub brak kontroli nad wybuchami gniewu, przewlekłe uczucie pustki, przemijające, związane ze stresem myśli o charakterze paranoidalnym lub zaznaczone objawy dysocjacyjne.

Czym charakteryzują się osoby wysoko wrażliwe?
Osoby wysoko wrażliwe wykazują znacznie większa wrażliwość emocjonalną. Mają naturalną skłonność do refleksji i głębokiego przetwarzania informacji. Wielokrotnie analizują wszystko w swojej głowie. Cechuje je wysoki poziom empatii i zdolność do współodczuwania

Wrażliwość emocjonalna a reakcja na stres

Osoby charakteryzujące się wysoką wrażliwością emocjonalną, źle  funkcjonują w środowiskach, w których istnieje wysoki poziom stresu. Podobnie jest z pracami w otwartej przestrzeni, ponieważ obniża ona komfort poczucia bezpieczeństwa. Wrażliwość emocjonalna nie sprzyja także w przypadku pracy w hałasie

Co stres robi z człowiekiem?

Pod wpływem stresu wzrasta ciśnienie krwi oraz poziom glukozy. Wzrasta poziom adrenaliny produkowanej przez nadnercza. Hamowane są procesy trawienia – organizm przygotowuje się w ten sposób do stawienia czoła trudnej sytuacji, która być może będzie wymagała ucieczki.

Czy można uodpornić się na stres?

Zostało udowodnione, że pomaga w tym:
– aktywność fizyczna
– joga, spacery
– odpowiednia ilość snu
– Ćwiczenia oddechowe
– regularny tryb życia

Praca nad sobą – plan działania

  1. Zastanów się, jak wygląda Twój dzień? Jakich zmian potrzebujesz?
  2. Ustal godziny pracy, relaksu, zadbaj o czas na regenerację.
  3. Pamiętaj, Twój organizm lubi systematyczność.
  4. Sprawdź, ile godzin przeznaczasz na sen (dostępne są aplikacje na telefon)
  5. Każdego dnia, dbaj o odpowiednią ilość ruchu – wystarczy dłuższy spacer
  6. Jeśli czujesz, że otoczenie Cię przytłacza, umów się na rozmowę z psychologiem.

Czy otoczenie ma znaczenie?

Otoczenie może wpływać negatywnie na to, jak dana osoba radzi sobie ze stresem. Dlatego często zmiana otoczenia, ale także nawiązywanie nowych relacji sprawia, że życie staje się pełnowartościowe. Pozwala to również przybliżyć do realizacji celów życiowych. Warto pamiętać, że zmiany mogą wpływać pozytywnie na zachowanie, radzenie sobie ze stresem, ale przede wszystkim uodparniają na stres. Pamiętaj, to jest Twoje życie, to są Twoje decyzję.

Relacja z osobą wysoko wrażliwą

Częstym problemem jest nadmierne analizowanie zachowań i słów partnera. Warto rozmawiać codziennie. Związek oparty na szczerości i zaufaniu pozwoli wypracować odpowiednie zachowanie. Oczywiście należy wykazać się otwartością na potrzeby drugiej osoby, jednocześnie pamiętać o swoich.

Kolejnym problemem jest przyjmowanie w związku roli opiekuna. Duże znaczenie ma powstrzymywanie się przed wyręczaniem, ale także pouczaniem drugiej dorosłej osoby. Dlatego zadaniem dla każdego z partnerów będzie rozpoznawanie i zadbanie o własne potrzeby. Oczywiście pomoc ze strony partnera ma duże znaczenie, jednak żadna z osób nie może wejść w role opiekuna.

Trzecim popularnym problemem jest brak swojego życia, ponieważ wszystko wydaje się wspaniałe. Zdrowa relacja powinna zakładać zarówno wspaniałe życie, jak i każdy z partnerów  powinien mieć swoje pasje i swoje życie. Stawiając zdrowe granice w związku, można stworzyć naprawdę zdrową i trwałą relacje.