Potęga ciszy

Od wieków cisza uznawana była za źródło refleksji i głębokiego zanurzenia w samym sobie. Jednak w obecnych czasach świat jest wypełniony tak dużą ilością hałasu, że trudno znaleźć chwilę spokoju. To prowadzi do wzrostu liczby osób, które czują „dziwną pustkę”, gdy nie słyszą żadnych dźwięków oraz dla których cisza jest krępująca.

Nasze uszy są stale nadmiernie stymulowane. Co gorsza, większość bodźców słuchowych, które otrzymujemy z zewnątrz oraz praktycznie wszystko, co nas otacza, przeszkadza nam w osiągnięciu spokoju. Ryczące pojazdy, hałas na  ulicy, głośna muzyka, gwizdanie, dzwonki itp. A wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że przecież cisza jest niezwykle istotna dla regeneracji naszego mózgu.

Mózg nigdy nie odpoczywa

Mózg nigdy nie odpoczywa. To niesamowity organ, który pracuje nieustannie, przetwarzając informacje, kontrolując funkcje ciała i umożliwiając nam funkcjonowanie w codziennym życiu. Jednak, aby mózg mógł działać optymalnie, potrzebuje czasu na regenerację, bowiem cisza jest dla mózgu tym, czym sen jest dla ciała. To chwila wytchnienia od ciągłego bombardowania bodźcami i dźwiękami, które nas otaczają.

  1. Regeneracja i redukcja stresu: Cisza umożliwia mózgowi czas na relaks, regenerację i  odzyskanie energii. Pozwala mózgowi odpocząć od nadmiaru bodźców i hałasu, co przyczynia się do poprawy samopoczucia i równowagi emocjonalnej.
  2. Koncentracja i myślenie: Cisza sprzyja skupieniu uwagi i koncentracji, pozwala mózgowi lepiej przetwarzać informacje i skupiać się na wykonywanych zadaniach. Eliminuje rozproszenia dźwiękowe, które mogą zakłócać naszą uwagę i utrudniać skupienie się na ważnych zadaniach.
  3. Refleksja i introspekcja: Cisza daje przestrzeń do refleksji i głębszego zrozumienia siebie. Pozwala mózgowi przetwarzać myśli i analizować emocje.
  4. Twórczość i pomysłowość: Cisza stwarza dogodne warunki do wydajnej pracy twórczej. Pomaga mózgowi generować nowe pomysły, tworzyć związki między różnymi informacjami i rozwiązywać problemy.
  5. Wyciszenie umysłu: Cisza umożliwia wyciszenie umysłu i oderwanie się od natłoku myśli. Daje przestrzeń na medytację, relaksację i odprężenie, co może przynieść korzyści dla równowagi psychicznej i ogólnego stanu emocjonalnego.

Cisza jest zatem niezwykle ważna dla mózgu, ponieważ pozwala mu na odpoczynek, skupienie, refleksję i twórczość. Daje mu możliwość regeneracji i wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Podłoże medyczne

Odkrycia naukowe dowodzą, że cisza ma wpływ na nasz mózg, nie tylko emocjonalnie, ale także na poziomie neurologicznym. Badania przeprowadzone przez Niemieckie Centrum Badawcze Terapii Odnawialnych w Dreźnie wykazały, że istnieją procesy mózgowe, które mogą zachodzić wyłącznie w ciszy.

Niemieccy naukowcy przeprowadzili pierwsze eksperymenty na szczurach. Polegały one na pozostawieniu szczurów w całkowitej ciszy przez dwie godziny dziennie, a następnie obserwowaniu mózgu w celu wykrycia ewentualnych zmian. Wyniki były fascynujące. Po pewnym czasie eksperymentu, u wszystkich szczurów zaobserwowano zwiększoną liczbę komórek w regionach mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji, pamięć i naukę. Naukowcy zauważyli również, że nowo powstałe komórki nerwowe stopniowo jednoczyły się z centralnym układem nerwowym i przejęły różne funkcje.

Cisza może być terapeutyczna, czyli skutki życia w ciągłym hałasie

Brak wyciszenia i ciągłe życie w hałasie może prowadzić do różnych negatywnych skutków i wpływać na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie.

  • stres,
  • problemy ze snem,
  • zmęczenie i zmniejszenie koncentracji,
  • zaburzenia słuchu i zaburzenia  emocjonalne (złość, frustracja),
  • problemy zdrowotne (nadciśnienie, choroby trawienne, choroby serca).

Autor: Aleksandra Stram