Korzystanie z aplikacji randkowych w XXI w. jest niemalże tak powszechne, jak używanie mediów społecznościowych. Na pewno mieliście okazje słyszeć historie związane z różnymi sytuacjami związanymi z relacjami zapoczątkowanymi na tego typu portalach. Według badań przeprowadzonych przez firmę Digital Care, aż 32 procent Polaków przyznaje, że korzysta aktywnie z aplikacji randkowych. Wśród aktywnych użytkowników, wyższy odsetek stanowią z mężczyźni (57% do 43% kobiet). Jak donoszą liczne raporty, okres pandemii znacząco wpłynął na wzrost użytkowników oraz czasu spędzanego na tego typu serwisach. Z pewnością przyczyn takiego stanu rzeczy możemy dopatrywać się w izolacji społecznej, ograniczonych sposobach poznawania nowych osób czy generalnie interakcji międzyludzkich. Niemniej, okres pandemii mamy już dawno za sobą, a popularność aplikacji randkowych spadła jedynie nieznacznie. Dla wielu z nas z powodu pracy zdalnej, zaabsorbowania karierą czy też po prostu swoistych cech charakteru, np. nieśmiałości jest to w najbardziej przystępny i wymagający najmniej wysiłku sposób na poznanie potencjalnego partnera czy partnerki. Jak donoszą użytkownicy aplikacji randkowych, główną zaletą korzystania z tego typu aplikacji, jest możliwość poznania osób z wielu różnych środowisk w jednym miejscu. Aplikacje takie zwykle umożliwiają również poszukiwanie osób poprzez pryzmat konkretnych wymagań, takich jak wiek, orientacja seksualna czy wybrane zainteresowania. Dzięki temu przy pomocy algorytmu dostajemy wyselekcjonowaną grupę osób zbliżonych do naszego „ideału”. Aplikacje randkowe, pomimo swojej popularności i możliwości znalezienia partnera w tak łatwy i prosty sposób, mogą mieć szkodliwy wpływ na naszą psychikę.

Korzystanie z aplikacji randkowych może prowadzić do nadmiernego stresu i niepewności. Zależność od takich aplikacji może powodować presję, aby stale być dostępnym i odpowiadać na wiadomości. Brak responsywności często utożsamiany jest z możliwością utraty zainteresowania potencjalnego partnera, co może z kolei wpływać negatywnie na nasze samopoczucie psychiczne i wręcz obsesyjną potrzebę bycia „na bieżąco”. W związku z tym, częste używanie aplikacji może skutkować uzależnieniem, co daje poczucie braku kontroli nad naszym życiem.

Ponadto, koncentracja na wirtualnych relacjach może prowadzić do izolacji społecznej. co z kolei może prowadzić do uczucia samotności i depresji. Aplikacje randkowe mogą skutkować także szeregiem nieudanych relacji miłosnych. Zwykle (choć nie zawsze) tego typu relacje nastawione są na przelotne znajomości, bardzo krótkotrwałe i powierzchownych relacji oparte na zaspokajaniu własnych potrzeb. Ze względu na szeroki wybór potencjalnych partnerów i łatwość przechodzenia z jednego profilu na drugi, ludzie mogą traktować relacje jako coś tymczasowego i niezobowiązującego – w końcu „jak nie ta to inna”. To może prowadzić generalnie do trudności w budowaniu trwałych i głębokich więzi emocjonalnych, opartych na zaufaniu, szczerości, co z reguły powinno być ich podstawą i dawać nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Z psychologicznego punktu widzenia, aplikacje randkowe również mogą wpływać na nasze poczucie własnej wartości. Wirtualne środowisko randkowe często skupia się na powierzchownych aspektach, takich jak wygląd zewnętrzny czy status społeczny.

Jak raportują psycholodzy, ocenianie i wybieranie partnerów na podstawie ich wyglądu zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania. Chcąc doścignąć ideały piękna i tym samym podobać się jak największej liczbie potencjalnych kandydatów, łatwo można zatracić się w dążeniu do wymarzonej sylwetki. Idąc o krok dalej, ciągłe porównywanie się z innymi użytkownikami aplikacji może prowadzić do nieadekwatności, niezadowolenia z siebie, utraty pewności siebie i niskiego poczucia wartości.

Podsumowując, mimo że aplikacje randkowe mogą przynosić pozytywne doświadczenia, istnieje wiele negatywnych aspektów, które mogą wpływać na naszą psychikę. Nadmierny stres, izolacja społeczna, obniżone poczucie własnej wartości i powierzchowność relacji to tylko niektóre z potencjalnych skutków ubocznych korzystania z tych aplikacji. Ważne jest, aby być świadomym tych zagrożeń i dbać o nasze zdrowie psychiczne podczas korzystania z aplikacji randkowych.

Autor: Weronika Trąbka