Kim jest ekstrawertyk?

Ekstrawertyk to osoba charakteryzująca się skłonnością do otwartości na innych ludzi i otoczenie zewnętrzne. Osoby ekstrawertyczne odczuwają przyjemność i energię w kontakcie z ludźmi, są towarzyskie, ekspresyjne i często poszukują nowych doświadczeń społecznych. Czerpią satysfakcję z interakcji społecznych, bardzo łatwo nawiązują kontakty, są spontaniczne i otwarte na różnorodne sytuacje. Osoby ekstrawertyczne zwykle czerpią energię z bycia w grupie, a samotność może być dla nich trudna.

Definicja

Samo słowo ekstrawertyk pochodzi od „extra” – czyli „na zewnątrz” i „vertere”, czyli „zwracać się” . W istocie jest więc całkowitym przeciwieństwem introwertyka. Ekstrawertyk przede wszystkim skupia się na tym, co jest na zewnątrz i temu poświęca swoją uwagę. To także z zewnątrz czerpie energię. Dlatego bardzo lubi przebywać wśród ludzi, być w centrum uwagi czy szukać rozrywek poza domem.

Sam termin wprowadzony został do psychologii przez samego Carla Gustava Junga.

Cechy ekstrawertyka

 • Ekstrawertycy są skłonni do nawiązywania kontaktów społecznych, czerpią energię z interakcji z innymi ludźmi i lubią spędzać czas w towarzystwie innych.
 • Osoby mają tendencje do szukania pozytywnych emocji oraz są powszechnie lubiani przez otoczenie.
 • Osoby ekstrawertyczne często wyrażają swoje emocje i myśli w sposób otwarty i bezpośredni. Są skłonne do wyrażania entuzjazmu, radości i energii.
 • Ekstrawertycy mają zwykle umiejętność łatwego i naturalnego nawiązywania nowych znajomości. Są otwarci na nowe osoby i inicjują interakcje społeczne.
 • Osoby ekstrawertyczne lubią być aktywne społecznie. Mogą brać udział w różnych wydarzeniach, imprezach i spotkaniach towarzyskich.
 • Ekstrawertycy często są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka i eksplorowania nowych sytuacji. Lubią wyzwania i często wychodzą poza swoją strefę komfortu.
 • Osoby ekstrawertyczne są zazwyczaj otwarte na nowe doświadczenia i różnorodność. Chętnie próbują nowych rzeczy, podróżują, poznają inne kultury i eksplorują różne obszary życia.

Warto zauważyć, że nie każda cecha będzie obecna u każdego ekstrawertyka, ponieważ każda osoba jest unikalna i może wykazywać różne kombinacje cech ekstrawertycznych.

Wady i zalety

Bycie ekstrawertykiem wiąże się zarówno z zaletami, jak i wadami. Ekstrawertycy mają łatwość w nawiązywaniu kontaktów społecznych i budowaniu relacji z innymi ludźmi. Często emanują energią i entuzjazmem, co przyciąga innych i sprawia, że są lubiani w towarzystwie. Są komunikatywni i ekspresyjni, co ułatwia im wyrażanie swoich myśli i emocji. Ponadto, ekstrawertycy są skłonni do podejmowania ryzyka, co może prowadzić do odkrywania nowych możliwości i osiągania sukcesów.

Jednak bycie ekstrawertykiem niesie również pewne wady. Czasem mogą być zbyt głośni i dominujący, co może przytłaczać osoby o bardziej introwertycznym charakterze i prowadzić do konfliktów. Ekstrawertycy często odczuwają silną potrzebę stałego kontaktu społecznego, co może być wymagające dla innych osób. Ponadto, osoby ekstrawertyczne mogą mieć trudności z byciem same ze sobą i doświadczać niepokoju lub dyskomfortu w sytuacjach, gdy brakuje kontaktu z innymi. Ze względu na duże zaangażowanie społeczne, ekstrawertycy czasem mają trudności ze znalezieniem czasu dla siebie i skupieniem się na własnych potrzebach i zainteresowaniach.

W skrócie: Towarzyskość, Ekspresywność, Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, Aktywność społeczna, Tendencyjność do podejmowania ryzyka, Otwartość na nowe doświadczenia.

Przykłady z życia

 • Chętne uczestniczenie w dużych imprez.
 • Inicjowanie rozmów i angażowanie innych.
 • Czerpanie energii z grupowej dynamiki.
 • Otwartość na nowe doświadczenia. Ekstrawertycy często są otwarci na spontaniczne działania i zmiany planów.
 • Bardzo jawne okazywanie swoich myśli i przetwarzanie emocji na głos.
 • Preferowanie aktywności społecznych, niż spędzanie czasu samemu.
 • Są w stanie skutecznie wykonywać wiele zadań jednocześnie.
 • Ekstrawertycy czują się komfortowo w sytuacjach, w których są w centrum uwagi.

Autor: Aleksandra Stram