Czy wdzięczności można się nauczyć? Tak, wdzięczności można się nauczyć. Wdzięczność to postawa i umiejętność doceniania dobroci, szczęścia i pozytywnych aspektów życia. Jest to cecha, którą można rozwijać i praktykować poprzez świadome skupianie się na pozytywnych doświadczeniach i wyrażanie wdzięczności wobec innych ludzi.

Oto 7 sposobów na praktykowanie wdzięczności:

  1. Zamień “przepraszam” na “dziękuje”: Zamiast przeprosin, skup się na wyrażaniu wdzięczności w codziennych sytuacjach. Zamiast mówić “Przepraszam, że się spóźniłem”, powiedz “Dziękuję, że na mnie poczekałeś”. Zamiast mówić: “Przepraszam, że tyle gadam o swoim życiu, powiedz: “Dziękuję, że mnie słuchasz”. Ta pozorna drobna zmiana ma zaskakująco duże znaczenie dla emocji odczuwanych przez Ciebie i przez drugą stronę, ponieważ zamiast skupiać się na tym, co negatywne, kierujesz uwagę na to, co pozytywne.
  • Odwdzięczaj się: Jeśli ktoś robi coś dobrego dla ciebie, zastanów się, czy możesz to odwzajemnić. Nie chodzi tylko o równoważenie konkretnych czynów, ale o spostrzeganie i reagowanie na potrzeby innych. Właśnie uwaga i troska o innych są formą wdzięczności.
  • Słoik wdzięczności: Zapisuj rzeczy, za które jesteś wdzięczny na małych karteczkach i wkładaj je do słoika. Od czasu do czasu możesz wyjmować losowo wybraną karteczkę i przeczytać, aby przypomnieć sobie o pozytywnych wydarzeniach. Ta praktyka pomaga zauważyć, że wiele dobrych rzeczy w życiu często pozostaje zapomnianych. Możesz prowadzić słoik wdzięczności samodzielnie lub wraz z rodziną, partnerem lub przyjaciółmi, aby wzmacniać relacje i dziękować sobie nawzajem.
  • Praktykuj uważność (mindfulness) i medytację: Wdzięczność silnie wiąże się z byciem obecnym w “tu i teraz”. Poprzez regularne praktykowanie uważności i medytacji stajesz się bardziej świadomy bieżących doświadczeń, co umożliwia zauważanie i docenianie pozytywnych aspektów Twojego życia. Wiele praktyk medytacyjnych i programów uważności uwzględnia również ćwiczenia wdzięczności. Poprzez te techniki możesz wzmacniać swoją świadomość i otwartość na dobro, które Cię otacza.
  • Pisanie listów i wiadomości: Pomyśl o osobie, której szczególnie wiele zawdzięczasz, i napisz do niej list. Opisz w nim, jak pamietasz jej udział w Twoim życiu i co dla Ciebie znaczy. Taki list możesz potem wysłać lub zatrzymać dla siebie. Najważniejsze jest samo pisanie i odczucie wdzięczności. Wyrażanie wdzięczności wobec drugiej osoby może być dla obu stron ważnym wydarzeniem.
  • Dziennik wdzięczności: Zapisuj rzeczy, za które czujesz wdzięczność. Możesz to robić codziennie rano, aby dobrze się nastawić na nadchodzący dzień, przypominając sobie o tym, co masz. Możesz również zapisywać pod koniec dnia lub tygodnia jako przegląd dobrych wydarzeń, które miały miejsce w tym czasie. Możesz ustalić sobie ilość rzeczy do zanotowania, na przykład 3, 5 lub 10 lub po prostu pisać o wszystkim, co przychodzi Ci na myśl. Dla szczególnie ważnych wydarzeń spróbuj je rozbudować i przedstawić w bardziej szczegółowy sposób. Doceniaj swój wkład w pracę i to, że masz wokół siebie osoby, które go zauważają.
  • Wyraź wdzięczność słowami: Wyrażając wdzięczność wobec innych, idź dalej niż samo “dziękuję”. Powiedz: “Dziękuję za pyszną kawę”, “Dziękuję, że tak dokładnie wykonałeś tę pracę”. Używaj konkretnych słów, aby wskazać za co dokładnie jesteś wdzięczna/y. To prosty sposób, aby pokazać innym, że doceniasz to, co dla ciebie robią.

Autor: Aleksandra Stram.