Aktywność fizyczna od dawna jest znana ze swojego wpływu na zdrowie fizyczne, jednak coraz więcej badań dowodzi, że ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Nasza psychika i ciało są ze sobą ściśle powiązane, a regularna aktywność fizyczna może odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i psychicznej.

Związek między aktywnością fizyczną, a zdrowiem psychicznym

Coraz więcej badań naukowych potwierdza, że regularna aktywność fizyczna może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie psychiczne. Ćwiczenia fizyczne stymulują uwalnianie endorfin – substancji chemicznych w mózgu, które są nazywane hormonami szczęścia. To właśnie endorfiny odpowiadają za uczucie euforii, redukcję stresu i poprawę nastroju. Dlatego po treningu często czujemy się zrelaksowani i zadowoleni.

Dodatkowo, aktywność fizyczna może wpływać pozytywnie na nasze zdolności poznawcze. Badania wykazują, że regularne ćwiczenia mogą zwiększać przepływ krwi do mózgu, co może poprawić koncentrację, pamięć oraz zdolności poznawcze. Aktywność fizyczna może także stymulować produkcję neurotrofin, substancji wspierających zdrowie i funkcjonowanie neuronów.

Korzyści płynące z aktywności fizycznej dla samopoczucia

Regularne uprawianie sportu czy innych form aktywności fizycznej może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego. Po pierwsze, poprawa jakości snu. Ludzie aktywni fizycznie często doświadczają lepszej jakości i głębokiego snu, co wpływa na ogólną równowagę psychiczną.

Ponadto, aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i lęku. Wysiłek fizyczny może działać jako rodzaj terapii, pozwalając nam oderwać się od codziennych problemów i skupić się na ciele. Ćwiczenia mogą pomóc w rozładowaniu zgromadzonego napięcia. W momencie kiedy doświadczamy stresu, złości czy frustracji, aktywność fizyczna może służyć jako zdrowy sposób na wyładowanie negatywnych emocji i redukcję napięcia. Spacer, jogging czy trening siłowy mogą pomóc w zredukowaniu stresu oraz uzyskaniu odstresowania.

Aktywność fizyczna ma także pozytywny wpływ na naszą samoocenę i pewność siebie. Regularne osiągnięcia sportowe mogą zwiększać nasze poczucie własnej wartości oraz motywować do dalszych wysiłków. Zdobywanie nowych umiejętności sportowych jest nie tylko korzystne dla ciała, ale także dla psychiki.

Wnioski

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne jest niepodważalny. Regularny ruch może pomóc w radzeniu sobie ze stresem, lękiem oraz poprawić ogólną jakość życia. Warto znaleźć aktywność, która sprawia nam przyjemność i regularnie ją uprawiać. Nie musi to być intensywny trening – już codzienny spacer, joga czy tańce mogą przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego. Odpowiednie dostosowanie aktywności fizycznej do naszych potrzeb i możliwości może przyczynić się do osiągnięcia harmonii między ciałem a umysłem, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania psychicznego.

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraźnie pokazują, że większa aktywność fizyczna w społeczeństwie mogłaby rocznie zapobiec od czterech do pięciu milionów zgonów na całym globie, wynikających z różnych schorzeń, takich jak na przykład choroba niedokrwienna serca.  

Autor: Aleksandra Stram.