Każdy z nas pragnie doświadczyć prawdziwej i szczęśliwej miłości, jednak nie każdy kto pojawi się na naszej drodze może nam tą miłość dać. Z czasem relacja, która była z początku pełna miłości i wszystko było dobrze, może zamienić się w taką, która jest pełna bólu i cierpienia. Taka relacja niszczy osoby, które się w takiej relacji znajdują.

Warto się więc zastanowić, kiedy możemy powiedzieć, że związek jest toksyczny, po czym poznać, że żyjemy w toksycznej relacji oraz jak zakończyć taki związek.

KIEDY MOŻNA POWIEDZIEĆ, ŻE ZWIĄZEK JEST TOKSYCZNY?

O tym, że związek jest toksyczny można powiedzieć wtedy, kiedy zamiast miłości, pielęgnowania związku poprzez dwie strony i wzajemnego szacunku, pojawiają się wzajemne wyzwiska, poniżanie drugiej osoby lub szantaż emocjonalny. Miłe gesty i słowa zaczynają się pojawiać tylko wtedy, kiedy druga osoba zrobi coś dobrze. Chęć rozwoju relacji oraz pielęgnowania swoich uczuć wobec drugiej osoby zamienia się w rywalizację o to kto będzie posiadał kontrolę nad drugą osobą.

JAK ROZPOZNAĆ TOKSYCZNY ZWIĄZEK?

Często w toksycznym związku mamy do czynienia ze zjawiskiem, gdzie jedna osoba jest katem, a druga ofiarą. Jednak im dłużej trwa toksyczna relacja i im dłużej się w niej tkwi, tym bardziej może się to zmienić. Dzieje się tak, ponieważ kiedy ofiara cały czas jest atakowana przez swojego kata, tym bardziej chce się bronić i często używa tej samej broni co kat. W ten sposób role się odwracają i osoba, która była ofiarą staje się katem.

7 sygnałów, które pomogą zdefiniować czy nasz związek jest toksyczny:

– partner notorycznie kłamie i manipuluje faktami-osoba przeinacza fakty w taki sposób, aby ostatecznie ,,wybielić się” i wyjść z danej sytuacji bez winy tym samym również okłamując drugą osobę.

obwinianie drugiej osoby- jedna osoba wywołuje poczucie winy u drugiej osoby w taki sposób, aby czuła się winna mimo tego, że tak naprawdę nic nie zrobiła

pogarda i wrogość- poniżanie drugiej osoby, sprawienie by poczuła się gorzej od innych, często też w obecności innych osób np. rodziny, znajomych, obniżając tym samym poczucie własnej wartości poniżanej osobie.

używanie wyzwisk i obrażanie drugiej osoby

– problem z utrzymaniem więzi emocjonalnej- ten problem również często pojawia się w toksycznych relacjach i objawia się brakiem potrzeby bycia blisko drugiej osoby w trudnych sytuacjach oraz trudność w mówieniu o swoich uczuciach i problemach drugiej osobie.

– szantaż emocjonalny- to wymuszenie danego zachowania odwołując się do miłości i poświęcenia (np. ,,Jeśli chcesz wyjść do klubu ze znajomymi to w porządku, ale oni nastawiają cię przeciwko mnie i będę się martwić co się z tobą dzieje. Poza tym przygotowałem/łam dla nas kolacje, bo chciałem spędzić z tobą czas”)

– manipulowanie drugiej osoby- w toksycznym związku bardzo często pojawia się też manipulacja zwłaszcza wtedy, kiedy dana osoba jest gotowa zakończyć związek to druga osoba obiecuje poprawę i zmianę swojego zachowania, co najczęściej i tak mija się z prawdą.

Toksyczny związek można poznać zastanawiając się nad swoimi emocjami i działaniami takimi jak:

– ukrywanie przed innymi faktów związanych ze związkiem

– zmienianie się tak, aby sprostać oczekiwaniom drugiej osoby

– pozwalanie na to, aby to druga osoba podejmowała za nas decyzje

– spędzanie czasu samemu niż z drugą osobą

– poczucie pełnej odpowiedzialności za to, że jest źle

JAKIE MOGĄ BYĆ KONSEKWENCJE TRWANIA W TOKSYCZNYM ZWIĄZKU?

lęk i depresja

– zaburzenia odżywiania

– depresja

– niska samoocena  

JAK ZAKOŃCZYĆ TOKSYCZNY ZWIĄZEK?

Im dłużej trwa taki związek, tym trudniej jest go zakończyć chociażby poprzez przyzwyczajenie oraz nadzieję, że druga osoba się zmieni. Jak więc jednak zakończyć taki związek? Najlepiej uświadomić sobie jakie mamy rzeczywiście oczekiwania co do relacji, jak chcielibyśmy, aby zachowywała się druga osoba wobec nas, a także uświadomić sobie, że nie każdy związek tak wygląda i nie każdy się tak zachowuje wobec drugiej osoby, warto też pomyśleć nad tym, że można żyć w zdrowym i szczęśliwym dla obu osób związku. Najważniejszym jest, aby zdać sobie sprawę, z tego, że związek, w którym się żyje niekoniecznie jest dla nas dobry i nie powinien tak wyglądać.

Autorka: Emilia Cieślewicz