Ciąża inicjuje znaczącą transformację w życiu i jest wymagająca zarówno dla ciała, jak i umysłu. Dużo uwagi i zasobów pochłania rozwijanie się ciała oraz fizjologia związana z ciążą i połogiem. Niemniej jednak, wydaje się, że stan psychiczny kobiety jest kluczowy, jeśli chodzi o czerpanie satysfakcji z tego okresu i przygotowanie się na nadchodzące wyzwania.

Mimo pewnych przekonań i czasem obietnic, że ciąża i macierzyństwo to wyłącznie piękny okres, szybko dowiadujemy się, że to także czas pełen obaw, lęków i niepewności. Bywa, że jest to ogromne obciążenie, które może prowadzić do trudności emocjonalnych lub nasilenia istniejących już problemów. Obejmuje to:

  • Fluktuacje nastroju o różnym stopniu nasilenia
  • Depresję w okresie ciąży
  • Depresję poporodową
  • Zaburzenia lękowe
  • Uporczywe, niepokojące myśli
  • Znaczący spadek jakości życia

Ważne jest, aby poważnie traktować samopoczucie kobiety w ciąży i połogu. Niebezpieczne jest przypisywanie wszelkich trudności emocjonalnych w tym okresie jedynie działaniu hormonów. Oczywiście, układ hormonalny ulega zmianom, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na trudności, które kobieta może doświadczać w tym czasie.

Równie istotne jest, aby zwracać uwagę na samopoczucie ojca dziecka, który również staje w obliczu bardzo wymagającego zadania. Czasem z powodu wielu obowiązków zapomina się o jego strachu i emocjonalnych trudnościach.

POMOC PSYCHOLOGICZNA W OKRESIE CIĄŻY I MACIERZYŃSTWA

Wsparcie psychologiczne podczas ciąży i w pierwszych etapach macierzyństwa ma ogromne znaczenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlaczego jest to tak istotne?

Podczas ciąży zachodzą liczne zmiany biologiczne w organizmie kobiety, jej ciało przygotowuje się do nowej roli, a wahania hormonalne mogą wpływać na jej samopoczucie. Przypominam sobie, jak wiele myśli i emocji towarzyszyło mi w tym okresie. Były to uczucia strachu, radości, smutku, złości, utraty, niecierpliwości, niepewności, ekscytacji i zmęczenia. To tylko niektóre z emocji, które mogą występować podczas oczekiwania na dziecko.

Czasami kobieta jest w stanie sama radzić sobie z tymi emocjami, ale czasem potrzebuje wsparcia i pomocy z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne, ponieważ spokojna mama wpływa na spokojne dziecko, zarówno w okresie ciąży, jak i po narodzinach. Emocje, które doświadcza kobieta podczas ciąży, mogą mieć wpływ na rozwój dziecka, jego wagę i sposób, w jaki odbiera on rzeczywistość po urodzeniu.

Co więcej, kiedy niemowlę już pojawi się na świecie, spokój, pewność siebie i zadowolenie matki wpływają na reakcje dziecka. Jeśli kobieta jest spokojna i dobrze się czuje, ma więcej możliwości, by zadbać o swoje dziecko i zaspokoić jego potrzeby w danym momencie.

Jakie formy wsparcia psychologicznego są dostępne dla matek?

Wsparcie ze strony rodziny i najbliższych: Czasem wystarczy rozmowa lub obecność przy kobiecie. Przypominam sobie, jak cieszyłam się z wizyt mojej mamy, babci i przyjaciółek na początku mojego macierzyństwa, ponieważ dawało mi to okazję do kontaktu z dorosłymi i rozmowy. To szczególnie istotne, gdy dziecko jeszcze nie jest w stanie aktywnie uczestniczyć w interakcjach, a jego głównymi zajęciami są jedzenie i sen.

Obecność partnera i możliwość rozmowy z nim, dzielenie się wątpliwościami, lękami i pierwszymi sukcesami w roli rodzica, również może być bardzo pomocne. Czasami nie trzeba słów, a obecność i bliskość partnera są wystarczające, podobnie jak wtedy, gdy jeszcze nie było dziecka.

Rodzina i przyjaciele mogą być również pierwsi, którzy zauważą niepokojące objawy u młodej mamy, które mogą sugerować depresję lub psychozę poporodową. W takiej sytuacji bliscy mogą pomóc skontaktować się z psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą.

Grupy wsparcia dla kobiet w ciąży: W przeszłości młode matki otrzymywały wsparcie techniczne i emocjonalne od innych kobiet. Obecnie istnieją grupy wsparcia dla kobiet w ciąży i młodych mam.

Podczas takich spotkań matki mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, wspierać się nawzajem, wymieniać spostrzeżeniami i radami. Przynależność do takiej grupy społeczności może być bardzo cenna, zwłaszcza dla kobiet, które nie mają w swoim otoczeniu koleżanek mających dzieci. Osobiście zauważyłam, że od kiedy jestem mamą, naturalnie przyciąga mnie do innych kobiet w podobnej sytuacji. Warto skorzystać z wsparcia grupy i osób, które mają podobne doświadczenia.

Spotkania z psychologiem dla kobiet w ciąży: Dla niektórych kobiet poród jest naturalnym procesem, a towarzyszy mu spokój i pewność co do ich umiejętności jako matki. Jednakże dla innych może to być stresujące przeżycie, i w takim przypadku mogą potrzebować wsparcia psychologa, aby rozmawiać o strategiach radzenia sobie ze stresem, technikach relaksacji, a także o obawach i wyobrażeniach związanych z nową rolą macierzyńską.

Jeśli problem, który dotyczy młodej matki, jest bardziej skomplikowany i wymaga dłuższej pracy, psycholog może pomóc jej znaleźć psychoterapeutę, aby mogła rozpocząć terapię.

Psychoterapia dla kobiet w ciąży i młodych mam: Psychoterapia w okresie ciąży może pomóc kobiecie przygotować się do roli matki. Ważne jest jednak, aby podczas terapii unikać skupiania się na trudnych wspomnieniach i urazach, a raczej koncentrować się na teraźniejszości, ponieważ ciąża to czas przygotowywania się emocjonalnie do opieki nad noworodkiem.

Drugim ważnym aspektem jest uwzględnienie możliwości przerwania terapii ze względu na zakłócenia związane z ciążą, połogiem, ograniczenia czasowe wynikające z nowych obowiązków i ograniczenia finansowe. Dlatego tak ważne jest, aby na początku terapii lub w momencie dowiedzenia się o ciąży omówić, jak będzie przebiegać terapia.

Grupa wsparcia dla kobiet w okresie okołoporodowym i młodych mam w Radomiu.

Zapisy w sekretariacie:

666-656-587

Szkoła rodzenia w Radomiu:

Zapisy w sekretariacie:

666-656-587