Czyli świadome, celowe i umyślne odstępstwo od ustalonych norm i zasad. Człowiek dopuszczający się zdrady nazywany jest zdrajcą. Uznawana jest za czyn moralnie zły, krzywdzący drugiego człowieka. W kwestii psychologii zdrada jest skutkiem wyboru danej osoby, opiera się to na niewierności wobec siebie lub innych.

Zdrada emocjonalna

Partnerzy w zdrowym związku miłosnym powinni wzajemnie się wspierać, szanować i cieszyć swoją obecnością. Czują się ważni dla drugiej osoby. Jednak gdy wkrada się osoba trzecia, spoza związku następuje możliwość zdrady emocjonalnej. Jak ją rozpoznać?

  • Myślisz o nowo poznanej osobie częściej niż o swoim partnerze, zaczynasz ich porównywać. Często osoba ze stałego związku zaczyna nam się „nudzić”, wkracza rutyna, przyzwyczajenie natomiast nowa osoba daje nam poczucie świeżości, nutkę adrenaliny, wprowadza coś nowego w nasze życie.
  • O zdradzie mówimy gdy zaczynamy ukrywać nową znajomość przed partnerem lub mocno ograniczamy informacje o nim które otrzymuje od nas partner, nie chcemy przykuwać jego uwagi.
  • Kolejnym sygnałem jest zwierzanie się nowo poznanej osobie, zamiast naszemu partnerowi. Zwłaszcza gdy dotyczy to problemów aktualnych związanych z życiem, pracą, związkiem o których powinniśmy rozmawiać z osobą z którą planujemy życie.
  • Fascynacja nową osobą sprawia że widzimy ją jako idealną, a u naszego partnera same wady. Całe dnie spędzamy na telefonie a bliskich odtrącamy.

Zdrada małżeńska

Inaczej cudzołóstwo, sytuacja w której jedna z osób będąca w związku małżeńskim, współżyje z inną osobą niż jest w związku. Wina zawsze jednak leży po stronie osoby zdradzającej.

Skąd bierze się zdrada?

Jak wynika z badań ze związków pozamałżeńskich rodzi się 20% dzieci z puli ogólnej. Na początku każdego związku dominuje namiętność, jednak z czasem poziom namiętności i fenyloaminy- tzw. chemii miłości zmniejsza się, a powyższe wartości zamieniają się w intymność i partnerstwo. Jeśli na tym etapie więc partnerzy nie rozwiązują swoich problemów na bieżąco a zagłuszają je, może to prowadzić do braku porozumienia, zgrzytów, zaczyna wkradać się nuda. Często więc sfrustrowani partnerzy zaczynają szukać odskoczni, czegoś innego, nowego.

Co jest więc zdradą?

Ciężko uogólnić co już będzie zdradą a co jeszcze nie. Dla niektórych ludzi już ukrywanie czegoś przed partnerem: wiadomości z innymi osobami czy rozmów telefonicznych to zdrada. Następnie flirt, pocałunek czy współżycie to już jawne objawy zdrady i co najważniejsze, nigdy tutaj nie jest winna osoba zdradzana. Każdy człowiek powinien mieć na tyle odwagi, by najpierw pozamykać „stare” sprawy a dopiero potem rozpoczynać nowe związki, nawet jeśli to przelotny romans.

Czy zdradę można wybaczyć?

Dla wielu osób zdrada jest niewybaczalna, niejako to okazanie braku szacunku dla drugiej osoby w związku. Pary które jednak daną sytuację chcą przepracować, mogą skorzystać z pomocy psychologa oraz terapii dla par.

Ciekawostki:

Według badań zdrada kobiety jest bardziej emocjonalna niż mężczyzn, kobietom z reguły zależy na bliskości, przytulaniu, czułościach i uczuciach, mężczyźni raczej kierują się popędem i potrzebami fizycznymi.

Prawdopodobieństwo zdrady wzrasta z każdym kolejnym aktem zdrady, dodaje adrenaliny i świeżości doznań, co składania do kolejnej zdrady.

Bibliografia:

N. Wańczyk „Psychofizyczne uwarunkowania człowieka do zdrady w związku partnerskim”

N. Hipsz „Zdrady i romanse” Warszawa 2011

Autor: N. Lembicz