Dorosłe dzieci toksycznych rodziców.

Psycholog Radom


Toksyczni rodzice szkodzą i ranią, a nierzadko zostawiają także negatywne skutki na naszym zdrowiu, jak wszystko inne, co niezdrowe. Bywa, że robią to nieświadomie, gdyż sami powielają pewne schematy z dzieciństwa lub niektóre traumy czy choroby przyczyniły się do ich takiego zachowania.

Jak możesz rozpoznać toksycznego rodzica?

Toksyczny rodzic, to przede wszystkim osoba niedojrzała emocjonalnie, która nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami, a kiedy czuję się źle bądź coś jej nie wychodzi, to obwinia za to wszystkich tylko nie siebie. Będąc wychowywanym przez toksycznego rodzica nie doświadczysz akceptacji – zawsze znajdzie się ktoś lepszy, kto zrobi bądź umie więcej. Wszystkie Twoje błędy z przeszłości również będą Ci wypominane, gdyż tak rodzic nie do końca potrafi przebaczyć. Wychodząc z domu w którym są toksyczni rodzice możesz mieć niskie poczucie własnej wartości, gdyż to nie Twoje emocje i potrzeby były w centrum, a właśnie ich. Takie zachowania mogą powodować negatywne konsekwencje w sferze emocjonalnej, społecznej, i/lub fizycznej.

Będąc dzieckiem toksycznych rodziców możesz czuć:

Wyrzuty sumienia za każdym razem, gdy próbujesz podjąć kontrolę nad własnym życiem i skupić się na sobie. Możesz myśleć – “Przecież tyle im zawdzięczam. Rodzice mnie kochają” nawet jeśli masz wsparcie otoczenia i świadomość, że powinnaś/eś się odseparować. Winę, że nie robisz wystarczająco wiele i za mało ich wspierasz. Możesz mieć męża, dzieci, pracę, a Twoje myśli wciąż biegną do domu rodzinnego. Lęk, strach i niepokój przed opinią czy kontrolą rodziców.
Zaniedbanie względem siebie, gdyż oczekiwania nadmiernej pomocy oraz wsparcia skutkują niską asertywnością i zapominaniem o sobie i swoich potrzebach.

Negatywna postawa Twoich rodziców wpływa na Twoją dorosłość i przyszłe przekonania o swojej osobie. Ważne, żeby zdać sobie sprawę, że TO NIE TWOJA WINA, jeśli Twoi rodzice mają problemy, nie radzą sobie. Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim to sobie uświadomić. Natomiast przekonania na swój temat można modyfikować, a nawet warto dla lepszego komfortu życia.

Dodatkowo, aby poradzić sobie z toksycznymi rodzicami warto ustalić zdrowe granice, których będziesz się trzymać. Nie wahaj się powiedzieć “nie”, jeśli rodzice je przekroczą lub czujesz się z czymś niewygodnie. Możesz także szukać wsparcia u innych. Nie bój się prosić o pomoc. Wsparcie emocjonalne może być kluczowe, gdy próbujesz poradzić sobie z toksycznymi rodzicami. Priorytetem jesteś Ty i Twoja osoba więc skup się a swoim samopoczuciu, spełniaj marzenia i zadbaj o zdrowie. Jeśli to możliwe, czasami konieczne może być zdystansowanie się od toksycznych rodziców na pewien czas. To może pomóc Ci nabrać perspektywy i umożliwić zdrowy oddech emocjonalny.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

1 sierpnia, 2023

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *